You are here:  / Zdrowie / Cholesterol LDL

Cholesterol LDL

Cholesterol LDL
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Cholesterol LDL łatwo się utlenia. Oznacza to, że jest przedmiotem ataków wolnych rodników i w tym momencie sam staje się wolnym rod­nikiem i może powodować uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych. To jedna z przyczyn, dla których jedzenie dużych ilości świeżych wa­rzyw i owoców, dostarczających naturalnych przeciwutleniaczy ko­niecznych do zablokowania procesu utleniania, jest tak ważne.

HDL jest bardziej trwały i nie utlenia się tak łatwo. Istnieją dowo­dy, że to cholesterol LDL, a nie cholesterol ogólnie, przyczynia się do rozwoju chorób naczyń wieńcowych, gdyż to on gromadzi się łatwiej w ścianach naczyń.

Warto zbadać swój poziom cholesterolu. Wyniki takich badań wyko­nanych na czczo pomogą rozpoznać, czy masz genetyczne tendencje do wysokiego stężenia cholesterolu; jeśli tak, możesz zmienić dietę, zanim wystąpi atak serca. Całkowity cholesterol powyżej 240 mg/dl (miligramów/decylitr krwi) może uzasadniać terapię lekami; stężenia pomiędzy 200 i 240 mg/dl mogą być leczone dietą i suplementami. Lep­szym wskaźnikiem ryzyka jest pomiar LDL. Jeżeli jest on wyższy niż 160 mg/dl, leki są dobrym rozwiązaniem, a jeśli mieści się pomiędzy 130 a 160 mg/dl, zastosowanie diety i suplementów powinno wystarczyć. Poziom HDL powinien wynosić przynajmniej 50 mg/dl.

W większości badań biochemicznych krwi mierzy się także trój- glicerydy, inny rodzaj tłuszczu we krwi, który może wpływać na zwiększenie ryzyka chorób serca, jeśli jego stężenie rośnie zbyt wyso­ko. Trójglicerydy powinny mieścić się poniżej 150 mg/dl.

Jeżeli stężenie cholesterolu w twojej krwi jest wysokie, zmień dietę na mniej więcej dwa miesiące, kierując się wskazówkami z tej książki, a następnie wykonaj jeszcze jedno badanie, by zmierzyć stężenie cho­lesterolu. Jeżeli nie zmieniło się, następnym właściwym krokiem jest zastosowanie suplementu diety zwanego Hong Qu, czyli czerwonych drożdży ryżu. Po dwóch miesiącach wykonaj następny test. Jeżeli wyniki się nie zmienią, lekarz może dać ci receptę na leki obniżające poziom cholesterolu. Ponieważ wszystkie leki sprze­dawane na receptę mają pewne skutki uboczne, zawsze lepiej najpierw spróbować najprostszych, najbardziej prozaicznych rozwiązań, takich jak dieta i ćwiczenia.

Najnowsze wpisy: