You are here:  / Zdrowie / Kaszel

Kaszel

Kaszel
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Kaszel

Kaszel jest odruchem obronnym z błony śluzowej dróg oddechowych: krtani, tchawicy, oskrzeli. Kaszel może być wywołany rów- nież podrażnieniem opłucnej. W wypadku np. dostania się ciała obcego do dróg oddechowych zostają podrażnione zakończenia nerwowe znajdujące się w błonie śluzowej, w wyniku czegó następuje raptowne wyrzucenie powietrza (kaszel). Kaszel może być suchy lub połączony z wykrztuszaniem plwociny. Małe dzieci nie umieją, jej wykrztuszać. Połykają ją. Kaszel może mieć różny charakter i różne natężenie, np. napadowy kaszel w krztuścu.

Kaszel występuje przede wszystkim w chorobach układu oddechowego. Jest podstawowym objawem w zapaleniu krtani i tchawicy, w błonicy krtani, w nieżycie oskrzeli. Występuje również w zapaleniu płuc i opłucnej. Jest częstym objawem w chorobach zakaźnych, szerzących się głównie przez zakażenie kropelkowe i umiejscawiających się w obrębie układu oddechowego, np. w grypie, krztuścu, gruźlicy. Występuje także w przypadku dostania się do górnych dróg oddechowych ciał obcych.

Kichanie. Kichanie jest odruchem obronnym z błony jamy nosowej. Występuje w wyniku podrażnienia zakończeń nerwowych przez czynniki mechaniczne (ciała obce, płyn), chemiczne (pary drażniące) lub zakażenia. Kichanie, obok wydzieliny, jest podstawowym objawem ostrego nieżytu (kataru) nosa.

Najnowsze wpisy: