You are here:  / Zdrowie / Krztusiec

Krztusiec

Krztusiec
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Krztusiec

Krztusiec (koklusz) jest chorobą zakaźną wywołaną przez bak-terie (pałeczki krztuśca). Źródłem zakażenia jest tylko dziecko chore. Krztusiec szerzy się przez zakażenie kropelkowe. Wrotami zakażenia są górne drogi oddechowe. Okres wylęgania trwa około

dwóch tygodni. Objawem patognomonicznym w krztuścu jest kaszel. Ma on charakter napadów połączonych z „pianiem”. W końcowej fazie kaszlu dochodzi często do wymiotów. W czasie napadu dziecko si-nieje, na twarzy pojawia się obrzęk. Napady kaszlu trwają około 2-3 tygodni. Są bardzo częste, do kilkudziesięciu na dobę. Temperatura jest zazwyczaj w normie. Koklusz jest zaraźliwy już w ok

resie nieżytowym, poprzedzającym okres kaszlu napadowego. Okres zaraźliwości utrzymuje się 21 dni od chwili wystąpienia kaszlu napadowego. Dziecko często jeszcze długo kaszle po przebytej cho-robie. Najczęstszym powikłaniem krztuśca jest zapalenie płuc. Może wystąpić także zapalenie mózgu.

Szczególnie ciężko przechodzą krztusiec niemowlęta. Z reguły jest on powikłany zapaleniem płuc. W krztuścu nie ma odporności wrodzonej.

Najważniejszą rolę w zapobieganiu krztuścowi odgrywają szczepienia. Pełne podstawowe szczepienie składa się z czterech dawek. Szczepienie rozpoczyna się w trzecim miesiącu życia, dawki następne 2 i 3 podaje się w odstępach sześciotygodniowych, ostatnią zaś między 18 a 24 miesiącem życia. We wszystkich szczepieniach stosujemy szczepionkę skojarzoną z błonicą i tężcem (szczepionki Di-Te-Per).

Najnowsze wpisy: