You are here:  / Zdrowie / Przemysł farmaceutyczny

Przemysł farmaceutyczny

Przemysł farmaceutyczny
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Przemysł farmaceutyczny przyczynił się do „szerzenia słowa” wśród lekarzy i pacjentów o zależności między wysokim stężeniem choleste­rolu i chorobami serca. Poczynione wysiłki przyniosły mu duże zyski, gdyż leki stosowane dziś na obniżenie stężenia cholesterolu są drogie i powszechnie przepisywane. Wiele reklam tych leków wprowadza
odbiorców w błąd, gdyż zbytnio upraszczają związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy cholesterolem a chorobami serca. W takiej re­klamie nie zobaczysz aktorów przedstawiających lenia kanapowego zajadającego tłuste cheeseburgery przed ekranem telewizora. Pokazują one zdrowych ludzi, zwolenników zdrowego stylu życia, którzy i tak mają wysoki poziom cholesterolu, co sprawia wrażenie, że jedynym rozwiązaniem na wysoki cholesterol jest terapia lekami.

Co prawda leki te mają zastosowanie w leczeniu osób, które przeszły już atak serca lub są nim bezpośrednio zagrożone, ale odbywa się to ogromnym kosztem naszego systemu lecznictwa. W celach profilak­tycznych dla ogółu społeczeństwa istnieją zdecydowanie mniej kosz­towne alternatywy. Zrozumienie takich alternatywnych rozwiązań za­czyna się od zrozumienia, jak zależność genów i diety może wpływać na wysokie stężenie cholesterolu i chorób serca.

Najnowsze wpisy: